Dve najvýznamnejšie krajiny EÚ - vzťahy Nemcov a Francúzov

Autor: Roman Bednár | 18.3.2015 o 10:48 | Karma článku: 5,86 | Prečítané:  555x

Hoci Nemci a Francúzi pochádzaju etnicky z toho istého germánskeho kmeňa - najmocnejšieho germánskeho národa - Frankov, sú v mnohom navzájom veľmi odlišní. Samotní Francúzi to z veľkej časti nevedia a či vedieť nechcú. Francúzi sa pokladajú za Románov a za nič na svete by nepripustili, že majú germánsky pôvod a teda, že aj ich reč sa pôvodne vyvinula z reči germánskych Frankov a až oveľa neskôr bola romanizovaná.

Spoločným "otcom" Nemcov i  Francúzov je najslávnejší franský kráľ - Karl der Grosse  - Karol Veľký (747 - 814) - ktorého Franská ríša sa rozkladala približne z deväť desatín na území dnešného Nemecka a Francúzska. Hoci obe krajiny majú veľmi dlhú spoločnú hranicu (ca. 450 km), sú ich myslenie a ich kultúra v mnohom rôzne.

Paríž je pre Berlín najdôležitejším obchodným partnerom. Francúzsky trh je pre Nemecko veľmi atraktívny a ponúka hospodársky extrémne vyspelému Nemecku mnoho dobrých príležitostí. Aj politicky sú obe krajiny úzko prepojené, a to tak intenzívne ako nijaký iný susedský pár v Európe. V ich dlhej histórii bolo však veľa nepriateľstva a množstvo nedorozumení. Preto je veľmi dôležité súčasné priateľstvo, ktoré medzi nimi existuje, veľmi intenzívne  udržovať a takpovediac ho každý deň odznova potvrdzovať a upevňovať. Jeho existencia a kontinuita je veľmi prospešná  nielen pre obe krajiny, ale pre celú Európu.

Vo Francúzsku platí - všetky cesty vedú do Paríža. Najnovšie však aj do Štrasburgu. Francúzsko pozná len jedno hospodárske i kultúrne centrum - je ním Paríž. Keď však chce Francúz robiť obchody v Nemecku, tak musí takmer zúfať na nemeckom federálnom systéme. Vo Francúzsku sa väčšina biznisu odvíja v Paríži, pričom v parížskom departmente žije až pätina obyvateľstva Francúzska. Tomu je prispôsobená aj dopravná infraštruktúra, ktorá je zo všetkých smerov do hlavného mesta výborne vybudovaná - nie tak ale do miest francúzskej provincie. Pre Francúzov má Paríž oveľa väčšiu dôležitosť ako pre Nemcov Berlín. Tento fakt znamená aj to, že centrálne postavenie Paríža sa odráža aj v politickom a  ekonomickom živote krajiny. Rozhodnutia sú robené centrálne  a ich realizácia je diktovaná zhora. V Nemecku je to nemožné - pri dôležitých rozhodnutiach sa často hľadá najprv kompromis a až potom sa dosiahne zhoda. To je vo Francúzsku veľmi zriedkavé - kompromis má pre Francúzov neraz negatívne  zafarbenie.

Kto si chce získať pozornosť a záujem Francúzov pre svoje obchodné ciele, tak musí pôsobiť sympaticky  a kultivovane a mal by poznať aj niečo z ich histórie a kultúry. Francúzi  sú oproti Nemcom viac emocionálni a kto si ich emocionálne získa, tak ten už urobil dôležitý krok smerom k svojmu cieľu. Je dôležité  sa  pozitívne ukázať po ľudskej stránke.

V prípade Nemcov je to zložitejšie. Kto chce na nich zapôsobiť a urobiť excelentný dojem, ten musí prejaviť silný intelekt, vecnosť argumentov a preukázať záväznosť a spoľahlivosť.

V Nemecku sa spečatí dobré obchodné rokovanie s partnerom až na záver obedom a či večerou, vo Francúzsku sa obchod nimi začne. Francúzi  spájajú veľmi radi príjemné s užitočným. Obchody sa pohovoria  pri jedle - v Paríži to má veľmi starú tradíciu. Francúzsky  kráľovský dvor požadoval vysoké kulinárske umenie už dávno  pred revolúciou v roku 1789 a bohate pokrytý stôl, s vyberanými  lahôdkami platil ako prostriedok ovplynenia hosťa. Francúzi kujú svoje obchodné plány  a zámery s obľubou pri plnom stole. Neraz trvá taký obchodný  obed aj dve hodiny. Alkohol sa pije, ale vždy s mierou. Opilosť je pre  Francúza niečo čo striktne odmieta.

Osa Berlín - Paríž je pre EÚ doslova životne dôležitá a súčasný vzťah Nemecka a Francúzska možno označiť za veľmi dobrý, a to je skutočne zázrak po tom, čo všetko sa v nedávnej, ale aj v dávnej histórii, v rámci nepriateľstva medzi nemeckým a francúzskym národom udialo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát zmení výpočet dôchodkov. Ešteže tak, odkazujú seniori

Od budúceho roka sa mali dôchodky zvyšovať len podľa rastu cien, politici však cúvajú. Ceny rástli primálo.

KOMENTÁRE

Hľadáme dospelých, zn. Brexit

Zmenené okolnosti viedli k ostrejším pozíciám pred začiatkom negociácie o odchode Británie z EÚ.

ŠPORT

Do ringu by som už nešiel ani za päťdesiattisíc, tvrdí náš najslávnejší boxer

Dostal ponuku za veľké peniaze bojovať v klietke. Odmietol.


Už ste čítali?