Najzápadnejšie miesto v Európe, kde dlho vládli starí Slovania - ostrov Rügen

Autor: Roman Bednár | 20.3.2015 o 23:01 | Karma článku: 6,12 | Prečítané:  1253x

Najväčší nemecký ostrov Rügen (Rujana) má plochu necelých tisíc štvorcových kilometrov a žije na ňom 77000 obyvateľov. Bol komunistickým rajom bývalej NDR a vyhľadávaným miestom, kde v lete chcel každý stráviť dovolenku. Aj kancelárka Angela Merkelová milovala tento ostrov veľmi v časoch, keď ešte robila vedeckú kariéru v NDR a keď bola lojálnou podporovateľkou východonemeckého komunizmu a uživala veľké výhody, ktoré jej z toho plynuli.  Pre ďalšiu kariéru, teraz už na Západe, však rýchlo zmenila svoje politické názory a o NDR nepovie ani  jediné pozitívne slovo. Láska k Rügenu jej však zostala a pravidelne ho navštevuje.    

V siedmom storočí osídlil ostrov Rügen slovanský kmeň Ranov (Rujanov). Na ostrove možno dodnes nájsť stopy po nich. Postavili mohutné opevnenia, ktorých zvyšky sa dajú obdivovať v Garzi, na Kape Arkona a na vrchu Rugard pri hlavnom meste ostrova, Bergene.
Tento mimoriadne schopný kmeň západoslovanských Ranov vybudoval na Rügene významnú ríšu, ktorá existovala niekoľko storočí. Svojím spôsobom bola dokonca významnejšia ako Veľkomoravská ríša, a to už len tým, že mala neporovnateľne dlhšiu trvácnosť a bola vnútorne oveľa stabilnejšia. Nemala formu kráľovstva, ale mala kmeňové usporiadanie.

Na Slovensku sa takmer nič nevie o tejto najstaršej vyspelej slovanskej kultúre na severozápade Európy. Slovenskí historici o nej buď nevedia veľa, alebo sa o ňu neveľmi zaujímajú. Pochodil som celý Rügen - je výnimočne úchvatný a má jedinečné svojrázne čaro Samozrejme som sa zaujímal o stopy, ktoré na ňom zanechali Slovania a o ich históriu.
Ich vyspelá ríša výrazne opvlyvnila okolitý priestor Baltického mora, ako aj blízku pevninu, kde boli malé germánske kniežatstvá. Bola veľmi silná aj vojensky a jej sila sa zakladala na mocnej námornej flote. 

Dánske kráľovstvo bolo v tom čase veľmi úspešné a mocné a obávala sa ho tak Británia, ako aj Škandinávia, ale na svojho konkurenta a protivníka na Rügene, na nebezpečných Ranov, vojensky nestačilo a tento stav trval až do 12. storočia. Ranovia boli nielen vynikajúci bojovníci, ktorí robili úspešné výpady až na dánske brehy a hnevali tak dánskeho kráľa, ale vynikali aj ako skvelí stavitelia. 

V trojuholníku Barth - Jasmund - Gristow postavili na svojom ostrove početné hrady a chrámy. Ďaleko za hranicami ríše Ranov bol známy aj ich mohutný a impozantný Tempelburg na Arkone (kombinácia hradu a chrámu), ktorý bol zasvätený slovanskému bohu Svantovitovi. 

Po zničení a dobytí Retry sa stal hlavným chrámom severozápadných Slovanov. Retra bola centrálnou svätyňou Slovanov v severovýchodnom Nemecku a patrila bohu Svarožičovi.  Jej zyšky sa archeológom dosiaľ nepodarilo lokalizovať. Aj táto svätyňa bola Tempelburgom a bola religióznym, vojenským a politickým centrom zväzu lutických (lužických) Slovanov. 
Odtiaľ bol v rokoch 983 až 1068 organizovaný odpor a odboj polabských a baltických Slovanov proti pokresťančeniu a proti vzniku feudálneho štátu, ktorý bol prepojený s germánskym kresťanstvom a jeho kňazmi. Slovania oboje odmietali ako stratu slobody a otroctvo a dlho urputne bojovali proti nim.

Bol to až dánsky kráľ Waldemar I. a veliteľ jeho vojska a zároveň aj poradca, biskup Absalon von Roskilde, ktorým sa v roku 1168 napokon podarilo poraziť silnú flotilu Ranov, ktorá chránila ostrov. Následne dobyli a zničili aj dôležitú pevnosť slovanských ostrovanov, Svantovitov chrám v Arkone a po ďalších víťazných bojoch napokon ukončili teritoríálnu a religióznu samostatnosť slovanských Ranov na Rügene. 

Slovanské knieža Jaromar I. sa stal po konečnej porážke vazalom dánskeho kráľa a slovanskí obyvatelia ostrova prijali kresťanstvo z donútenia a zároveň stratili svoju slobodu v stredovekom feudálnom štáte.

Na tomto mieste ukončím moje rozprávanie o Slovanoch na Rügene básňou, ku ktorej ma inšpirovala moja návšteva Arkony:


Arkona, ty skalný trón zašlých Slovanov

Arkona, ty premocné bralo,
kde stojí mocný slovanský hrad,
a stráži na Rujane ostražito, bdelo
slobodu jej slovanských detí,
aby im ju žiadne nepriateľa vojsko nevzalo.

Arkona, ty skalný trón  
a posvätný dóm bohov Slovanov,
si ochranca slovanských morských krajov,
na tebe rozbijú a rozdrvia sa 
divoké vlny všetkých
nepriateľských výbojov.

Arkona, nad tvojimi skalami
bdie mocný boh Slovanov Svantovit 
a ochraňuje ich reč a zvyky,
bráni ich bleskami i hromami,
aby ich nikdy nesprznili
Germánov mravy a zlozvyky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát zmení výpočet dôchodkov. Ešteže tak, odkazujú seniori

Od budúceho roka sa mali dôchodky zvyšovať len podľa rastu cien, politici však cúvajú. Ceny rástli primálo.

KOMENTÁRE

Hľadáme dospelých, zn. Brexit

Zmenené okolnosti viedli k ostrejším pozíciám pred začiatkom negociácie o odchode Británie z EÚ.

ŠPORT

Do ringu by som už nešiel ani za päťdesiattisíc, tvrdí náš najslávnejší boxer

Dostal ponuku za veľké peniaze bojovať v klietke. Odmietol.


Už ste čítali?