400 miliónov Indov žije bez elektriny - preto India postaví desiatky atómových elektrární

Autor: Roman Bednár | 6.4.2015 o 19:22 | Karma článku: 1,08 | Prečítané:  186x

Aj preto je spoločný "národný výkrik" proti atómovej energii v Indii - tak, ako sa to udialo v Nemecku - nemysliteľný. Populácia v obrovskej ázijskej krajine narastá doslova explozívne, jej industrializácia sa rozmáha a hlad po energii stúpa a stúpa. Už v súčasnosti patrí niekoľkohodinový výpadok preťaženej elektrickej siete takmer každý deň k bežnej udalosti. Samozrejme, že to veľmi ochromuje indickú ekonomiku.  

Aj dnes ešte nie pripojených až 400 miliónov Indov  na elektrickú sieť. V súčasnosti je v Indii v prevádzke 21 atómových reaktorov. Ten posledný bol pripojený na sieť v Koodankulame v roku 2013 a je v podobnom ohrození cunami, ako bola aj atómová elektráreň v japonskej Fukušime. Protest tamojších rybárov nič nemení na plánoch vlády - chce dať postaviť desiatky ďalších atómových reaktorov.

 

Rybári z Kanyakumari na najjužnejšom cípe Indie boli celú noc na mori. Úlovok nebol zlý a skoro nad ránom vyťahujú spoločnými silami svoje drevené člny na breh. Na horizonte sa začína vynárať zlatý slnečný kotúč a v miznúcom raňajšom šere sa objavuje silueta neďalekej atómovej elektrárne v Koodankulame. Leží priamo na brehu, presne tak ako ležala aj elektráreň vo Fukušime, z ktorej sú dnes už len trosky a navždy kontaminované okolie a neustale naďalej je kontaminované aj more a TEPCO i japonská vláda naďalej luhajú, že už je všetko pod kontrolou a nehanebne tvrdia, že niečo podobné sa v Japonsku už nikdy nestane, lebo na všetko vraj už majú správne riešenie.
   
Jeden z rybárov prehovorí: "Elektráreň v Koondakulame je pre nás obrovským problémom. Obávame sa, že sa nám môže stať to isté čo Japoncom.  Všetci sme zažili cunami v roku 2004, ktoré prinieslo smrť a utrpenie aj na juh Indie. 

Rodiny rybárov sa spoločne búrili proti atómovým elektrárňam. Ich vodcom sa stal Usim Udaykumar, profesor politických vied, ktorý prežil veľa rokov v USA, aby sa potom vrátil do Indie.
Podľa jeho slov má India veľký problém s energiou, ktorý do veľkej miery súvisí aj s rýchlym rastom obyvateľstva. Kritizuje aj to, že India má veľký podiel na celosvetovej emisii CO2 a je priam zúfalý z toho, ako sa Zem čoraz viac otravuje a že ani také vyspelé štáty ako USA a Nemecko nedokázali vyriešiť problém s finálnou skládkou rádioaktívneho odpadu. Čo potom môže dokázať v tomto smere India.
India získava dve tretiny svojej energie z uhlia. 21 reraktorov, ktoré sú dnes v prevádzke, majú na nej len trojpercentný podiel. Indický premiér Narendra Modi chce v budúcich 10 rokov ich počet strojnásobiť na 63. 

Pán Somaya, učiteľ z Koodankulamu, je na rozdiel od rybárov a ich vodcovského profesora, nadšený plánmi svojho premiéra. Jeho vôbec neruší obrovská atomová elektráreň priamo pred jeho domovými dverami. Na jeho názore nič nezmenila ani nukleárna katastrófa v japonskej Fukušime. Hovorí, že život je predsa dennodenne ohrozený pre každého aj keď sedí v aute a či vlaku. A energie sa Indovia nemôžu zrieknuť tak, ako sa nemôžu zrieknuť ani chleba a vody.
Najbližšie budú stavať francúzski odborníci v Indii výkonom najsilnejšiu atómovú elektráreň na západe Indie, v Jaitapure.

Dobrú noc naša krásna modrá planéta - veď o ďalšie atómove katastrófy sa ľudstvo veľmi dobre stará.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát zmení výpočet dôchodkov. Ešteže tak, odkazujú seniori

Od budúceho roka sa mali dôchodky zvyšovať len podľa rastu cien, politici však cúvajú. Ceny rástli primálo.

KOMENTÁRE

Hľadáme dospelých, zn. Brexit

Zmenené okolnosti viedli k ostrejším pozíciám pred začiatkom negociácie o odchode Británie z EÚ.

ŠPORT

Do ringu by som už nešiel ani za päťdesiattisíc, tvrdí náš najslávnejší boxer

Dostal ponuku za veľké peniaze bojovať v klietke. Odmietol.


Už ste čítali?