Dve najvýznamnejšie krajiny EÚ - vzťahy Nemcov a Francúzov

Autor: Roman Bednár | 18.3.2015 o 10:48 | Karma článku: 5,86 | Prečítané:  585x

Hoci Nemci a Francúzi pochádzaju etnicky z toho istého germánskeho kmeňa - najmocnejšieho germánskeho národa - Frankov, sú v mnohom navzájom veľmi odlišní. Samotní Francúzi to z veľkej časti nevedia a či vedieť nechcú. Francúzi sa pokladajú za Románov a za nič na svete by nepripustili, že majú germánsky pôvod a teda, že aj ich reč sa pôvodne vyvinula z reči germánskych Frankov a až oveľa neskôr bola romanizovaná.

Spoločným "otcom" Nemcov i  Francúzov je najslávnejší franský kráľ - Karl der Grosse  - Karol Veľký (747 - 814) - ktorého Franská ríša sa rozkladala približne z deväť desatín na území dnešného Nemecka a Francúzska. Hoci obe krajiny majú veľmi dlhú spoločnú hranicu (ca. 450 km), sú ich myslenie a ich kultúra v mnohom rôzne.

Paríž je pre Berlín najdôležitejším obchodným partnerom. Francúzsky trh je pre Nemecko veľmi atraktívny a ponúka hospodársky extrémne vyspelému Nemecku mnoho dobrých príležitostí. Aj politicky sú obe krajiny úzko prepojené, a to tak intenzívne ako nijaký iný susedský pár v Európe. V ich dlhej histórii bolo však veľa nepriateľstva a množstvo nedorozumení. Preto je veľmi dôležité súčasné priateľstvo, ktoré medzi nimi existuje, veľmi intenzívne  udržovať a takpovediac ho každý deň odznova potvrdzovať a upevňovať. Jeho existencia a kontinuita je veľmi prospešná  nielen pre obe krajiny, ale pre celú Európu.

Vo Francúzsku platí - všetky cesty vedú do Paríža. Najnovšie však aj do Štrasburgu. Francúzsko pozná len jedno hospodárske i kultúrne centrum - je ním Paríž. Keď však chce Francúz robiť obchody v Nemecku, tak musí takmer zúfať na nemeckom federálnom systéme. Vo Francúzsku sa väčšina biznisu odvíja v Paríži, pričom v parížskom departmente žije až pätina obyvateľstva Francúzska. Tomu je prispôsobená aj dopravná infraštruktúra, ktorá je zo všetkých smerov do hlavného mesta výborne vybudovaná - nie tak ale do miest francúzskej provincie. Pre Francúzov má Paríž oveľa väčšiu dôležitosť ako pre Nemcov Berlín. Tento fakt znamená aj to, že centrálne postavenie Paríža sa odráža aj v politickom a  ekonomickom živote krajiny. Rozhodnutia sú robené centrálne  a ich realizácia je diktovaná zhora. V Nemecku je to nemožné - pri dôležitých rozhodnutiach sa často hľadá najprv kompromis a až potom sa dosiahne zhoda. To je vo Francúzsku veľmi zriedkavé - kompromis má pre Francúzov neraz negatívne  zafarbenie.

Kto si chce získať pozornosť a záujem Francúzov pre svoje obchodné ciele, tak musí pôsobiť sympaticky  a kultivovane a mal by poznať aj niečo z ich histórie a kultúry. Francúzi  sú oproti Nemcom viac emocionálni a kto si ich emocionálne získa, tak ten už urobil dôležitý krok smerom k svojmu cieľu. Je dôležité  sa  pozitívne ukázať po ľudskej stránke.

V prípade Nemcov je to zložitejšie. Kto chce na nich zapôsobiť a urobiť excelentný dojem, ten musí prejaviť silný intelekt, vecnosť argumentov a preukázať záväznosť a spoľahlivosť.

V Nemecku sa spečatí dobré obchodné rokovanie s partnerom až na záver obedom a či večerou, vo Francúzsku sa obchod nimi začne. Francúzi  spájajú veľmi radi príjemné s užitočným. Obchody sa pohovoria  pri jedle - v Paríži to má veľmi starú tradíciu. Francúzsky  kráľovský dvor požadoval vysoké kulinárske umenie už dávno  pred revolúciou v roku 1789 a bohate pokrytý stôl, s vyberanými  lahôdkami platil ako prostriedok ovplynenia hosťa. Francúzi kujú svoje obchodné plány  a zámery s obľubou pri plnom stole. Neraz trvá taký obchodný  obed aj dve hodiny. Alkohol sa pije, ale vždy s mierou. Opilosť je pre  Francúza niečo čo striktne odmieta.

Osa Berlín - Paríž je pre EÚ doslova životne dôležitá a súčasný vzťah Nemecka a Francúzska možno označiť za veľmi dobrý, a to je skutočne zázrak po tom, čo všetko sa v nedávnej, ale aj v dávnej histórii, v rámci nepriateľstva medzi nemeckým a francúzskym národom udialo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Titul venoval Sagan manželke a šampiónovi, ktorý zahynul

Využil jedinú šancu, ktorú mal. Má tretí titul majstra sveta.


Už ste čítali?