Najzápadnejšie miesto v Európe, kde dlho vládli starí Slovania - ostrov Rügen

Autor: Roman Bednár | 20.3.2015 o 23:01 | Karma článku: 6,12 | Prečítané:  1292x

Najväčší nemecký ostrov Rügen (Rujana) má plochu necelých tisíc štvorcových kilometrov a žije na ňom 77000 obyvateľov. Bol komunistickým rajom bývalej NDR a vyhľadávaným miestom, kde v lete chcel každý stráviť dovolenku. Aj kancelárka Angela Merkelová milovala tento ostrov veľmi v časoch, keď ešte robila vedeckú kariéru v NDR a keď bola lojálnou podporovateľkou východonemeckého komunizmu a uživala veľké výhody, ktoré jej z toho plynuli.  Pre ďalšiu kariéru, teraz už na Západe, však rýchlo zmenila svoje politické názory a o NDR nepovie ani  jediné pozitívne slovo. Láska k Rügenu jej však zostala a pravidelne ho navštevuje.    

V siedmom storočí osídlil ostrov Rügen slovanský kmeň Ranov (Rujanov). Na ostrove možno dodnes nájsť stopy po nich. Postavili mohutné opevnenia, ktorých zvyšky sa dajú obdivovať v Garzi, na Kape Arkona a na vrchu Rugard pri hlavnom meste ostrova, Bergene.
Tento mimoriadne schopný kmeň západoslovanských Ranov vybudoval na Rügene významnú ríšu, ktorá existovala niekoľko storočí. Svojím spôsobom bola dokonca významnejšia ako Veľkomoravská ríša, a to už len tým, že mala neporovnateľne dlhšiu trvácnosť a bola vnútorne oveľa stabilnejšia. Nemala formu kráľovstva, ale mala kmeňové usporiadanie.

Na Slovensku sa takmer nič nevie o tejto najstaršej vyspelej slovanskej kultúre na severozápade Európy. Slovenskí historici o nej buď nevedia veľa, alebo sa o ňu neveľmi zaujímajú. Pochodil som celý Rügen - je výnimočne úchvatný a má jedinečné svojrázne čaro Samozrejme som sa zaujímal o stopy, ktoré na ňom zanechali Slovania a o ich históriu.
Ich vyspelá ríša výrazne opvlyvnila okolitý priestor Baltického mora, ako aj blízku pevninu, kde boli malé germánske kniežatstvá. Bola veľmi silná aj vojensky a jej sila sa zakladala na mocnej námornej flote. 

Dánske kráľovstvo bolo v tom čase veľmi úspešné a mocné a obávala sa ho tak Británia, ako aj Škandinávia, ale na svojho konkurenta a protivníka na Rügene, na nebezpečných Ranov, vojensky nestačilo a tento stav trval až do 12. storočia. Ranovia boli nielen vynikajúci bojovníci, ktorí robili úspešné výpady až na dánske brehy a hnevali tak dánskeho kráľa, ale vynikali aj ako skvelí stavitelia. 

V trojuholníku Barth - Jasmund - Gristow postavili na svojom ostrove početné hrady a chrámy. Ďaleko za hranicami ríše Ranov bol známy aj ich mohutný a impozantný Tempelburg na Arkone (kombinácia hradu a chrámu), ktorý bol zasvätený slovanskému bohu Svantovitovi. 

Po zničení a dobytí Retry sa stal hlavným chrámom severozápadných Slovanov. Retra bola centrálnou svätyňou Slovanov v severovýchodnom Nemecku a patrila bohu Svarožičovi.  Jej zyšky sa archeológom dosiaľ nepodarilo lokalizovať. Aj táto svätyňa bola Tempelburgom a bola religióznym, vojenským a politickým centrom zväzu lutických (lužických) Slovanov. 
Odtiaľ bol v rokoch 983 až 1068 organizovaný odpor a odboj polabských a baltických Slovanov proti pokresťančeniu a proti vzniku feudálneho štátu, ktorý bol prepojený s germánskym kresťanstvom a jeho kňazmi. Slovania oboje odmietali ako stratu slobody a otroctvo a dlho urputne bojovali proti nim.

Bol to až dánsky kráľ Waldemar I. a veliteľ jeho vojska a zároveň aj poradca, biskup Absalon von Roskilde, ktorým sa v roku 1168 napokon podarilo poraziť silnú flotilu Ranov, ktorá chránila ostrov. Následne dobyli a zničili aj dôležitú pevnosť slovanských ostrovanov, Svantovitov chrám v Arkone a po ďalších víťazných bojoch napokon ukončili teritoríálnu a religióznu samostatnosť slovanských Ranov na Rügene. 

Slovanské knieža Jaromar I. sa stal po konečnej porážke vazalom dánskeho kráľa a slovanskí obyvatelia ostrova prijali kresťanstvo z donútenia a zároveň stratili svoju slobodu v stredovekom feudálnom štáte.

Na tomto mieste ukončím moje rozprávanie o Slovanoch na Rügene básňou, ku ktorej ma inšpirovala moja návšteva Arkony:


Arkona, ty skalný trón zašlých Slovanov

Arkona, ty premocné bralo,
kde stojí mocný slovanský hrad,
a stráži na Rujane ostražito, bdelo
slobodu jej slovanských detí,
aby im ju žiadne nepriateľa vojsko nevzalo.

Arkona, ty skalný trón  
a posvätný dóm bohov Slovanov,
si ochranca slovanských morských krajov,
na tebe rozbijú a rozdrvia sa 
divoké vlny všetkých
nepriateľských výbojov.

Arkona, nad tvojimi skalami
bdie mocný boh Slovanov Svantovit 
a ochraňuje ich reč a zvyky,
bráni ich bleskami i hromami,
aby ich nikdy nesprznili
Germánov mravy a zlozvyky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Titul venoval Sagan manželke a šampiónovi, ktorý zahynul

Využil jedinú šancu, ktorú mal. Má tretí titul majstra sveta.


Už ste čítali?