Peniaze doma sú štátu podozrivé, chce, aby sme ich dali do banky; ECB pomáha len bankám

Autor: Roman Bednár | 24.3.2015 o 11:37 | Karma článku: 5,78 | Prečítané:  1246x

Štát chce, aby sme nemali pri sebe a či u seba veľa peňazí. Peniaze v hotovosti, ktoré má súkromná osoba, predstavujú pre štát viaceré negatíva a riziká. V prvom rade také negatívum, že sú mimo kontroly štátu. Nie sú nikde registrované. Môžu byť ľubovoľne niekomu požičané.   

Realizáciu finančných pôžičiek chce ale štát prenechať výlučne bankám. Banky môžu s každým kreditom, ktorý dávajú klientovi prostredníctvom žiro-konta, vyrábať nový kapitál, nové peniaze. Peniaze možno definovať okrem iného predovšetkým ako požiadavku voči bankám. Banky produkujú peniaze vo veľkej miere tak, že pri poskytovaní kreditu klientovi, mu predpíšu koľko percent za to musí pri vracaní kreditu splatiť banke naviac. Tak banka vyrába nové peniaze. Sú to peniaze vyrobené z ničoho. Také peniaze starý židovský Talmud prísne zakazoval. Boli to úžernícke a preto hriešne peniaze. Kresťanstvo, ktoré prebralo veľmi veľa zo židovstva, sa však v tejto veci od neho odklonilo.

Podľa nemeckého profesora  ekonomiky,  Otteho, nemecký štát v dôsledku veľkého množstva peňazí v hotovosti, v rukách súkromných osôb, stratil v roku 2013  takmer 8 miliard eur. Otte by bol najradšej, keby sa zákonom drasticky obmedzilo množstvo peňazí, ktoré občan smie vlastniť, takpovediac vlastniť vo svojej peňaženke. Napríklad  každý mesiac maximálne 1000 eur - každý euro naviac by tak bol podľa zákona povinný dať do banky. Kto by tak neurobil, tak by sa dopustil závažného trestného činu.

Posolstvo takýchto špekulácií, dokonca už aj posolstvo "vedeckých" argumentov niektorých ekonómov znie:

Peniaze v hotovosti v našich súkromných rukách sú nepriateľom prosperujúcej ekonomiky, baniek a tým aj štátu. 

Je nielen možné, ale nanajvýš pravdepodobné, že jedného dňa, v nie príliš vzdialenej budúcnosti, taký zákon v EÚ bude skutočne existovať. Argumenty v tomto smere pre zavedenie takého zákona budú znieť aj tak, že kto má pri sebe veľké množstvo peňazí, tak môže byť teoreticky daňovym podvodníkom, alebo potenciálnym teroristom, prípadne sympatizantom teroristov. Spomínaný zákon by z pohľadu tých , ktorí majú moc,  toto riziko minimalizoval. Podobne bude však čoraz viac  minimalizovaná aj naša individuálna sloboda. EÚ a jej zákonodarstvo nás  ako jednotlivcov čoraz viac budú kontrolovať, manipulovať a obmedzovať. 

Finančná politika v EÚ bude smerom voči ľuďom, predovšetkým voči takzvaným bežnym ľuďom, čoraz tvrdšia a bezohľadnejšia.

Videť to aj na súčasnej politike ECB, ktorá neustále znižuje úroky zo sporenia, a tak beztrestne okráda občanov o stovky milard eur ročne. Politici by tu mohli, mali a museli zasiahnuť, ale tí len nahrávajú ECB a veľkobankám a podporujú toto nehanebné okrádanie ľudí, na ktoré doplácajú najviac tí, ktorí majü najmenej a tých je v EÚ čoraz viacej.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Titul venoval Sagan manželke a šampiónovi, ktorý zahynul

Využil jedinú šancu, ktorú mal. Má tretí titul majstra sveta.


Už ste čítali?