Neuveriteľná hygiena pred dvoma tisícročiami - verejné záchody v starom Ríme

Autor: Roman Bednár | 29.3.2015 o 20:59 | Karma článku: 3,62 | Prečítané:  302x

Vždy, keď prídem do Ríma, vyhľadávam tam aj stopy po dávnej antickej histórii. Okrem toho aj preto, lebo pracujem v súčasnosti okrem iného aj na historickom románe o založení Rima. Veľmi ma fascinuje najmä to, akO dômyselne bol vybudovaný starý Rím a ako skvele fungovali jeho štruktúry aj vtedy, keď bol za cisára Augusta mestom, v ktorom žil približe jeden milón obyvateľov. 

O  starých Rimanoch je všeobecne známe, že boli skvelí, dômyselní a dokonalí stavitelia a architekti. To, že aj mimoriadne dbali na hygienu a mali vypracované aj dôkladné hygienické predpisy, vie však len málokto. 

V Ríme a aj vo všetkych rímskych mestách obrovského rímskeho impéria existovali ako úplná samozrejmosť aj verejné záchody. Po rozpadnutí Rímskej ríše nastalo v Európe obdobie stredoveku a táto epocha sa "preslávila" tým, že na hygienu sa takmer vôbec nemyslelo. To, čo bolo pre starých Rimanov samzrejmosťou - verejné záchody - to v stredoveku vôbec neexistovalo. Prvé verejné záchody sa v Európe začali budovať až v 19. storočí. 

V starom Ríme cisára Augusta, ktorý bol zároveň aj prvým cisárom Ríma a vládol najdlhšie, existovalo viac ako sto verejných záchodov. Cisár Augustus bol známy tým, že si veľmi potrpel na hygienu a na starostlivosť o telo. A urobil veľmi veľa preto, aby v Ríme panovala maximálne možná čistota. 

Správanie Rimanov vo verejnom záchode bolo však úplne odlišné, ako to predpisuje naša dnešná morálka. Pri vybavovaní svojej potreby bol Riman len zriedkavo sám. Pričom na záchode nesedeli vedľa seba len muži, ale aj ženy spoločne s mužmi, pretože rímske verejné záchody nepoznali delenie na mužské a ženské záchody.

Vo svojej vedeckej práci Zásobovanie vodou v starom Ríme sa holandská archeologička Gemma Jansen venovala aj téme verejné záchody. Archeologička skúmala a porovnávala 400 verejných záchodov z Rímskej ríše, ktoré boli nájdené ešte v dobrom stave aj po dvoch tisícročiach. Zistila, že v menších provinčných mestách, ako napríklad v Pompejach alebo Herkulaneum, boli záchody malé a v priemere tam boli v jednom záchode len tri miesta na sedenie. 

V metropole Rímskej ríše , v Ríme, boli však verejné záchody obrovské a v priemere mohli v nich vedľa seba naraz sedieť až dvadsiati ľudia. V centre Ríma bolo niekoľko extrémne veľkých verejných záchodov a tie mali dokonca aj vodné splachovanie a mohlo v nich súčasne vybavovať svoju potrebu až osemdesiat ľudí.

Nielen v Ríme sa veľmi dbalo na čistotu a hygienu, ale aj v mnohých iných mestách veľkej Rímskej ríše. Stredovek v Európe znamenal v tomto smere obrovský krok späť a čistota a hygiena slávili opätovný, aspoň čiastočný vstup do Európy až s príchodom Arabov v ôsmom storočí, ked dobyli veľkú časť Španielska. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Titul venoval Sagan manželke a šampiónovi, ktorý zahynul

Využil jedinú šancu, ktorú mal. Má tretí titul majstra sveta.


Už ste čítali?