400 miliónov Indov žije bez elektriny - preto India postaví desiatky atómových elektrární

Autor: Roman Bednár | 6.4.2015 o 19:22 | Karma článku: 1,08 | Prečítané:  217x

Aj preto je spoločný "národný výkrik" proti atómovej energii v Indii - tak, ako sa to udialo v Nemecku - nemysliteľný. Populácia v obrovskej ázijskej krajine narastá doslova explozívne, jej industrializácia sa rozmáha a hlad po energii stúpa a stúpa. Už v súčasnosti patrí niekoľkohodinový výpadok preťaženej elektrickej siete takmer každý deň k bežnej udalosti. Samozrejme, že to veľmi ochromuje indickú ekonomiku.  

Aj dnes ešte nie pripojených až 400 miliónov Indov  na elektrickú sieť. V súčasnosti je v Indii v prevádzke 21 atómových reaktorov. Ten posledný bol pripojený na sieť v Koodankulame v roku 2013 a je v podobnom ohrození cunami, ako bola aj atómová elektráreň v japonskej Fukušime. Protest tamojších rybárov nič nemení na plánoch vlády - chce dať postaviť desiatky ďalších atómových reaktorov.

 

Rybári z Kanyakumari na najjužnejšom cípe Indie boli celú noc na mori. Úlovok nebol zlý a skoro nad ránom vyťahujú spoločnými silami svoje drevené člny na breh. Na horizonte sa začína vynárať zlatý slnečný kotúč a v miznúcom raňajšom šere sa objavuje silueta neďalekej atómovej elektrárne v Koodankulame. Leží priamo na brehu, presne tak ako ležala aj elektráreň vo Fukušime, z ktorej sú dnes už len trosky a navždy kontaminované okolie a neustale naďalej je kontaminované aj more a TEPCO i japonská vláda naďalej luhajú, že už je všetko pod kontrolou a nehanebne tvrdia, že niečo podobné sa v Japonsku už nikdy nestane, lebo na všetko vraj už majú správne riešenie.
   
Jeden z rybárov prehovorí: "Elektráreň v Koondakulame je pre nás obrovským problémom. Obávame sa, že sa nám môže stať to isté čo Japoncom.  Všetci sme zažili cunami v roku 2004, ktoré prinieslo smrť a utrpenie aj na juh Indie. 

Rodiny rybárov sa spoločne búrili proti atómovým elektrárňam. Ich vodcom sa stal Usim Udaykumar, profesor politických vied, ktorý prežil veľa rokov v USA, aby sa potom vrátil do Indie.
Podľa jeho slov má India veľký problém s energiou, ktorý do veľkej miery súvisí aj s rýchlym rastom obyvateľstva. Kritizuje aj to, že India má veľký podiel na celosvetovej emisii CO2 a je priam zúfalý z toho, ako sa Zem čoraz viac otravuje a že ani také vyspelé štáty ako USA a Nemecko nedokázali vyriešiť problém s finálnou skládkou rádioaktívneho odpadu. Čo potom môže dokázať v tomto smere India.
India získava dve tretiny svojej energie z uhlia. 21 reraktorov, ktoré sú dnes v prevádzke, majú na nej len trojpercentný podiel. Indický premiér Narendra Modi chce v budúcich 10 rokov ich počet strojnásobiť na 63. 

Pán Somaya, učiteľ z Koodankulamu, je na rozdiel od rybárov a ich vodcovského profesora, nadšený plánmi svojho premiéra. Jeho vôbec neruší obrovská atomová elektráreň priamo pred jeho domovými dverami. Na jeho názore nič nezmenila ani nukleárna katastrófa v japonskej Fukušime. Hovorí, že život je predsa dennodenne ohrozený pre každého aj keď sedí v aute a či vlaku. A energie sa Indovia nemôžu zrieknuť tak, ako sa nemôžu zrieknuť ani chleba a vody.
Najbližšie budú stavať francúzski odborníci v Indii výkonom najsilnejšiu atómovú elektráreň na západe Indie, v Jaitapure.

Dobrú noc naša krásna modrá planéta - veď o ďalšie atómove katastrófy sa ľudstvo veľmi dobre stará.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Titul venoval Sagan manželke a šampiónovi, ktorý zahynul

Využil jedinú šancu, ktorú mal. Má tretí titul majstra sveta.


Už ste čítali?