Svet sa topí v plastovom odpade

Autor: Roman Bednár | 7.9.2015 o 11:27 | Karma článku: 1,88 | Prečítané:  182x

Plastový odpad sa stáva pre svet väčšou katastrófou ako globálne oteplovanie. Americký námorný kapitán, Charles Moore, je zakladateľom organizácie Algalita, ktorá bojuje už 20 rokov za ochranu životného prostredia.     

Na jednej zo svojich plavieb z Havajských ostrovov do Kalifornie zbadal po prvý raz, tesne pod morskou hladinou, obrovský zhluk plastového odpadu vo forme veľkého kruhu, priemeru niekoľkých kilometrov. V priebehu rokv sa tento plastikový konglomerát rozrástol na plochu 21 000 štvorcových kilometrov, čo je takmer polovica plochy Slovenska. Je to ošklivá "zbierka" rybárskych sietí, všetkých možných druhov plastových fľaší a iných plastových výrobkov. Počet takýchto umelých plastových "ostrovov" v oceánoch neustále rastie. V nich sa zachytávajú a hynú státisíce rýb a iných morských živočíchov. Iné z nich zas považujú pestrofarebné plastové predmety za potravu a požierajú ich, pričom si porania a potrhajú žalúdočné steny a na následky zahynú. 

V žalúdku jednej veľryby, ktorú našli mŕtvu na španielskom pobreží, bolo viac ako 100 rôznych plastových predmetov. Vedci odhadujú, že každoročne tak zahynie v oceánoch viac ako 100 000 týchto veľkých  morských cicavcov.

Nie vždy sú to veľké predmety, ktoré sa stanú morským živočíchom osudné. V priebehu rokov vlny a vietor ich "opracujú" na miniatúrne čiastočky a tieto požierajú potom vtáci i ryby, a tak sa dostanú aj do potravinového reťazca a napokon aj na naše taniere. Netreba zdôrazňovať, že takáto preplastovaná potrava je nášmu organizmu extrémne škodlivá.

Plasty, ktoré sa spočiatku považovali za zázrak doby a boli všade veľmi obľúbená, sa tak v našej epoche stávaju veľkým prekliatím, a to o to viac, že ľudstvo s nimi zachádza úplne nezodpovedne. 
Idea výrabať množstvo vecí z plastu bola vnímaná ako geniálna, lebo sú ľahko použiteľné a lacné. Problém je v tom, že plast sa ani po mnohých rokoch nerozpadá.

Fľaša z plastu potrebuje okolo 500 rokov, kým sa rozpadne. Moria a zem sú čoraz viac pokryté a zaplnené tisíckami miliónov ton plastov. V ostatných tridsiatich rokoch stúpla produkcia plastových výrobkov o 500 percent.

Každý jeden z nás, ak si naplno uvedomí tieto zarážajúce fakty, môže svojou troškou prispieť k tomu, aby sa množstvo plastového odpadu redukovalo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Titul venoval Sagan manželke a šampiónovi, ktorý zahynul

Využil jedinú šancu, ktorú mal. Má tretí titul majstra sveta.


Už ste čítali?